Industria pensiilor private, sub tirul acuzațiilor

Industria pensiilor private, sub tirul acuzațiilor: „Se apără pe sine, nu pe români” – reacția dură a AURSF

Tensiunile dintre Asociația Utilizatorilor Români de Servicii Financiare (AURSF) și industria pensiilor private ating un nou punct critic. Alin Iacob, președintele AURSF, acuză administratorii fondurilor de pensii că pun interesele comerciale mai presus de drepturile milioanelor de români care contribuie la Pilonul II. În centrul disputei se află o lege controversată privind plata pensiilor private – o lege pe care industria financiară o susține cu insistență, iar societatea civilă o denunță ca fiind inechitabilă.

Un memoriu care aprinde spiritele

Scânteia conflictului a fost aprinsă după ce administratorii fondurilor de pensii private au depus un memoriu la Curtea Constituțională, solicitând susținerea legii elaborate de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF). Actul normativ, deja adoptat de Guvern și Parlament cu modificări minore, reglementează modul în care se vor plăti pensiile private acumulate de români.

Alin Iacob consideră însă că acest demers nu are nimic de-a face cu protejarea intereselor publice. „Este o mișcare menită să conserve privilegiile și profiturile industriei financiare”, afirmă liderul AURSF, subliniind că adevărata miză o reprezintă comisioanele consistente și controlul asupra activelor participanților.

Potrivit lui Iacob, Asociația pentru Pensiile Administrate Privat din România (APAPR) nu a fost un simplu observator, ci un actor activ în redactarea proiectului de lege. „S-a încercat să se creeze aparența de neutralitate, dar în realitate APAPR a fost parte a grupului de lucru. Cum poate o entitate cu interese directe în industrie să pretindă că luptă pentru drepturile participanților?”, întreabă retoric președintele AURSF.

„Dezinformare grosolană” și o bătălie pentru profituri

Tonul lui Iacob este unul ferm. El acuză reprezentanții industriei financiare că „dezinformează grosolan” opinia publică și chiar Curtea Constituțională, încercând să acrediteze ideea că apără drepturile contribuabililor. „În realitate, ei apără propriile afaceri. Își apără businessurile, profiturile și dreptul de a percepe comisioane cât mai mari din banii participanților”, declară acesta.

AURSF susține că nu este prima dată când industria își arată adevărata față. În trecut, spune Iacob, fondurile de pensii au tăcut atunci când contribuțiile la Pilonul II au fost diminuate, afectând direct economiile românilor. „Când s-a redus contribuția de la 5,1% la 3,75%, unde era APAPR? De ce nu a protestat atunci, când milioane de români pierdeau bani din cauza unei decizii politice?”, a întrebat președintele AURSF.

El amintește că asociația pe care o conduce a fost singura voce care a luptat consecvent pentru creșterea contribuțiilor, reducerea comisioanelor și repararea prejudiciilor din trecut. „Noi am fost acolo, mereu. Am cerut transparență, corectitudine și echitate. Ceilalți au tăcut, pentru că liniștea le era profitabilă”, a spus Iacob.

Excluși din dezbateri: „Am fost dați afară pentru că am spus adevărul”

Conflictul dintre AURSF și reprezentanții statului a luat proporții și în plan instituțional. Alin Iacob a relatat că membrii asociației au fost excluși dintr-o ședință a Comisiei de Muncă din Senat, după ce au atras atenția asupra diminuării contribuțiilor la Pilonul II.

„Am fost dați afară pentru că am spus adevărul – că participanților li se fură o parte din contribuții. În loc să se asculte argumente, s-a preferat tăcerea. E o dovadă clară de lipsă de transparență și de dispreț față de societatea civilă”, a declarat Iacob.

Președintele AURSF susține că, în pofida presiunilor, organizația sa va continua să lupte pentru drepturile românilor. „Ne-am luptat pentru reducerea comisioanelor, pentru creșterea procentului de contribuție la Pilonul II și pentru repararea ilegalităților din trecut. Acum ne luptăm pentru a opri o lege care afectează grav drepturile participanților”, a adăugat el.

Petiție online: zeci de mii de români se alătură cauzei

AURSF, împreună cu comunitatea civică Declic, a lansat o petiție online împotriva noii legi de plată a pensiilor private, pe care o consideră o formă modernă de „colectivizare a economiilor personale”. În doar câteva zile, inițiativa a strâns zeci de mii de semnături, semn că tot mai mulți români sunt îngrijorați de modul în care statul și marile instituții financiare gestionează contribuțiile lor.

„Această lege riscă să transforme economiile personale într-un mecanism colectiv în care contribuabilul nu mai are control real asupra propriilor bani. Este exact opusul principiului de bază al Pilonului II – proprietatea privată asupra contribuțiilor”, avertizează Iacob.

O luptă care depășește granițele României

AURSF anunță că va continua demersurile și pe plan european, acolo unde speră să găsească deschidere și sprijin pentru protejarea drepturilor participanților la sistemul privat de pensii. „Vom folosi toate căile legale, naționale și internaționale, pentru a apăra banii românilor. Este o luptă de durată, dar una justă. În final, dreptatea și transparența trebuie să învingă interesele obscure”, conchide liderul AURSF.


Concluzie

Disputa dintre AURSF și administratorii fondurilor de pensii private scoate la lumină o realitate incomodă: sistemul pensiilor private din România se află într-un punct de tensiune maximă, între interese financiare uriașe și nevoia de protecție reală a contribuabililor.
Cine va avea ultimul cuvânt – industria sau cetățenii – va depinde de decizia Curții Constituționale și, poate, de presiunea tot mai mare a opiniei publice.